Commission

Other Committees & Boards

Other Committees & Boards Documents


Click the name learn more about the board or committee.

Audit Committee  
Agricultural Advisory Board  
Beer Board  
Board of Zoning Appeals  
Codes Enforcement Adjustments
  & Appeals Board
 
Community Care First Thursday – Noon
Conservation Board Meeting Schedule
Consolidated Utility District  
Correctional Work Center Board  
County Coroner  
Election Commission State Appointed
Emergency Communications
District Board
 
Equalization Board Meet Once a Year
Health, Education & Facilities Board  
Highland Rim Regional Library Board  
Highway Commission Elected by the People
Industrial Development Board Meet as Needed
Insurance Committee  
Linebaugh Library Board Joint City/County
Medical Examiner  
Planning Commission  
Public Building Authority Meeting Schedule
Records Commission Meet as Needed
Rutherford County Board of Health Meet Quarterly at Noon
School Board Elected by the People
Smyrna/Rutherford County
Airport Authority
 
Audit Committee  
Will Jordan
Commissioner
Concurrent with term
Charlie Baum
Commissioner
Concurrent with term
Wayne Blair
School Board
Sept. 2014
(2 year term)
Keith Bratcher
Road Board

Sept. 2014
(2 year term)

Steve Schroeder
Citizen
Sept. 2016
(4 year term)
Theresa McKee
Citizen
Sept. 2014
(4 year term)
Mark Crocker
CPA

Sept. 2014
(4 year term)

Back to Top  
Agricultural Advisory Board Two Year Terms
Anthony David Scales December 2014
Delia Goodman December 2014
Steve Sandlin
Commissioner
December 2014
Francille Whitworth December 2015
Donald Blankenship December 2015
Robert Peay
Commissioner
December 2015
Will Jordan
Commissioner
December 2015
Back to Top  
Beer Board Three Year Terms
Keith Bratcher October 2015
Mike Avery October 2014
Michael Anderson October 2014
Jimmy Richardson
Alternate
October 2014
Jerry Sartain October 2016
Theresa McKee
Alternate
October 2016
Jared Barrett October 2015
Board of Zoning Appeals Five Year Terms
Zane Cantrell October 2016
Jerry Sartain October 2017
Joe Crowell October 2015
Keith Bratcher October 2014
Joe Meshotto October 2018
Michael Wrather
Alternate
October 2017
Jared Barrett
Commissioner
October 2017
Back to Top  
Codes Enforcement Adjustments & Appeals Board Three Year Terms
Glenn Taylor September 2016
Joe Meshotto September 2016
David Adams September 2014
Jim Averwater September 2015
Daryl Alexander September 2015
Community Care Three Year Terms
Carol Cook
Commissioner
Coterminous
Greg Lyles July 1, 2015
Gene Patterson July 1, 2015
Annie Ruth Uselton July 1, 2014
Paul Johnson July 1, 2014
Frankie Johnson July 1, 2016
Mike Nunley July 1, 2016
Kaye Jernigan December 2015
Ernest Burgess
Chairman
 
Conservation Board Five Year Terms
Chuck Clark February 2014
David Adams February 2016
Jim Estes February 2016
David Mitchell February 2017
Clarence Brandon February 2018
Ernest Burgess
Ex-Officio
 
Jim Cope
Ex-Officio
 
Consolidated Utility District Four Year Terms
Dr. Rosemary Owens November 2016
William Waite November 2015
John L. Batey, Jr. November 2014
Carter Woodruff November 2017
Craig Lynch November 2017
Correctional Work Center Board Two Year Term
Ernest Burgess
Chairman
Coterminous
Bernard Salandy
Superintendent
January 2016
Thomas Hartley January 2015
Virgil Gammon January 2015
Frances Mosby January 2016
Robert Asbury January 2016
County Coroner Two Year Term
Mike Nunley December 2014
Back to Top  
Election Commission Two Year Terms
Carolyn Peebles April 2015
Ransom Jones April 2015
David Edwards April 2015
Felicia Hix April 2015
John Taylor April 2015
Emergency Communications District Board Four Year Terms
Ernest Burgess, County Mayor May 2016
Mayor Tommy Bragg
Chief Glenn Chrisman – Rep.
May 2018
Mayor Mary Esther Reed
Chief Kevin Arnold – Rep.
May 2017
Mayor Senna Mosley
Chief Mike Walker - Rep.
May 2017
Mayor Sam Tune May 2017
Cumbey Gaines,
Murfreesboro Fire Chief
May 2016
Mike Nunley May 2016
John Hood May 2018
Sheriff Robert Arnold May 2018
Equalization Board Two Year Terms
Tim Rudd April 2016
David Adams April 2016
Delia Goodman April 2016
James O. Baker April 2016
Richard Reeves (City) April 2016
Back to Top  
Health, Education &
Facilities Board
Six Year Terms
Edwin Davenport August 2015
James O. Baker August 2019
Bill Jones August 2019
Rob Lyons August 2017
Jimmy Evans August 2017
David Waldron August 2017
Randall Matlock August 2015
Stones River Regional Library Board Three Year Terms
Kathryn Boudreau-Henry August 2016
Nell Blankenship June 2017
Highway Commission Four Year Terms
John Goad
1-Dist. 14-19-20
August 2016
Keith Bratcher
2-Dist. 1-2-3
August 2014
Randal Jones
3-Dist. 4-6-7
August 2016
Richard Steagall
4-Dist. 8-9-10
August 2014
David “Rabbit” Victory
5-Dist. 5-11-12
August 2014
Paul Johnson
6-Dist. 13-15-16
August 2016
Michael Anderson
7-Dist. 17-18-21
August 2016
Greg Brooks
Hwy. Supt.
August 2016
Back to Top  
Industrial Development Board Six Year Terms
Edwin Davenport August 2015
James O. Baker August 2019
Bill Jones August 2019
Rob Lyons August 2017
Jimmy Evans August 2017
David Waldron August 2017
Randall Matlock August 2015
Insurance Committee  
Regina Harvey
REA
 
Merry Hickerson
Hwy. Dept.
 
Elizabeth Crace
Co. Employee Rep.
January 2016
Virgil Gammon
Co. Employee Rep.
January 2018
Ricky Marlin
Citizen-at-Large
August 2016
Greg Hall
Citizen-at-Large
August 2016
Donnie Hester
Citizen-at-Large
August 2015
Susan Boney
Citizen-at-Large
August 2015
Jeff Sandvig  
Joe Russell  
Paula Barnes
School Board
 
Ernest Burgess
County Mayor
 
Allen McAdoo
Commissioner
 
Joyce Ealy
Commissioner
 
Will Jordan
Commissioner
 
Jim Cope
Ex-Officio
 
Lisa Nolen
Ex-Officio
 
Back to Top  
Linebaugh Library Board Three Year Terms
Melissa Batey
County Rep
June 2016
Marilyn Castelli
County Rep
June 2016
Christie Lee
County Rep
June 2017
Nell Blankenship
County Rep
June 2017
Kari Sostrom
County Rep
June 2017
Daniel Graves
County Rep
June 2015
Suma Clark
County Rep
June 2015
Back to Top  
Medical Examiner Appointed
Dr. Bart Warner August 1999
Planning Commission Four Year Terms
Craig Lynch August 2015
Veronica Buchanan August 2016
Mike Kusch August 2015
Jim Averwater August 2014
Chip Pinion      August 2017
Mike Vaught August 2015
Pettus Read August 2016
Rhonda Allen
Commissioner
Coterminous
Will Jordan
Commissioner
Coterminous
Jeff Phillips
Commissioner
Coterminous
Steve Sandlin
Commissioner
Coterminous
Public Building Authority Six Year Terms
Steven Wayne Waldron January 2020
Scott Porterfield January 2020
Jim Bailey January 2020
Mike Picklesimer January 2018
Stan Vaught January 2018
Dow Smith January 2016
Leslie Smith January 2016
Back to Top  
Records Commission Six Year Terms
Brian Robertson Indefinite
Robert Stevens
Commissioner
Coterminous
Heather Dawbarn
Reg., Ex-Officio
 
Susan Daniel
Sec.
Indefinite
Laura Bohling
Rep. Judges
 
Greg Tucker
Historian, Ex-Officio
 
Lisa Crowell
County Clerk
Ex-Officio
Coterminous
John Lodl
Archivist, Ex-Officio
 
Rutherford County
Board of Health
Four Year Terms
Tammy Adams, M.D. June 2014
James Garner, M.D. June 2014
Ronald Wright, D.D.S. June 2014
Chad Mills, Pharm. June 2014
Judy Campbell, R.N. June 2014
Charles Kinard, D.V.M. June 2014
Dana Garrett,
Health Dept. Director
   
Don Odom Coterminous
Ernest Burgess Coterminous
Back to Top  
School Board Four Year Terms
Aaron B. Holladay
Zone 1
August 2014
Coy Young
Zone 2
August 2016
Donald Jernigan
Zone 3
August 2016
Wayne Blair
Zone 4
August 2014
Terry Hodge
Zone 5
August 2016
David Nipper
Zone 6
August 2016
Garey Eakes
Zone 7
August 2014
Don Odom
Director of Schools
 
Smyrna/Rutherford County Airport Authority Three – Five Year Terms
Graeme Coates
LaVergne Rep.*
March 2017
Steve Harrison
County Rep.
March 2016
Helene Colvin
County Rep.
March 2018
Back to Top  

* LaVergne Rep. to be approved by County Mayor & Commission. County Mayor makes appointment and Commission confirms.